W poszukiwaniu ładniejszego ładu

Dawne podziały polityczne były oparte na podziałach klasowych. Dziś dla zrozumienia źródeł zróżnicowania społecznego kluczowe może być pojęcie operatywności – zdolności radzenia sobie ze światem.

Reklama

W poszukiwaniu ładniejszego ładu

W poszukiwaniu ładniejszego ładu

24.05.2021
Czyta się kilka minut
Dawne podziały polityczne były oparte na podziałach klasowych. Dziś dla zrozumienia źródeł zróżnicowania społecznego kluczowe może być pojęcie operatywności – zdolności radzenia sobie ze światem.
Na przystanku Metro Świętokrzyska. Warszawa, wrzesień 2018 r. Adam Chełstowski / Forum // Montaż Tp-Online
S

Sądząc po pierwszych reakcjach oponentów PiS – polityków, publicystów czy aktywistów – mają oni w sprawie rządowego „wielkiego projektu”, czyli Polskiego Ładu, bardzo mieszane uczucia. Część jest zdeprymowana, część oburzona. Część traktuje go jako wyborczą ściemę, część jako przedsięwzięcie o olbrzymich konsekwencjach dla codziennego życia, daleko wykraczających poza to, kto sprawuje władzę. Takie wyjaśnienia się nie wykluczają, stąd raz jeszcze warto przemyśleć, jak podziały polityczne osadzone są w realiach społecznych. Czy polaryzacja, którą tak wielu podkreśla w polityce, przeszkadza, czy pomaga w utrzymaniu ładu, jego wywróceniu albo ewentualnej przebudowie.

Podziały i odchylenia

Ten wątek, który pojawia się już regularnie na łamach „Tygodnika”, doprowadził mnie do nowego spojrzenia na różnice społeczne. Podobnie jak w przypadku naszej biologii, możemy dostrzec...

16777

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Wolę te określenie.

Z powrotem liczy się podlizywanie, pods.ywanie, kapowanie. Nieudolność stała się atrybutem niekompetencji. Kompetencja została zastąpiona cwaniactwem. Odpowiedzialność urzędników rozmyta tak, aby nie było odpowiedzialnych. Przypomina mi się jedno z haseł Gomułki: „ towarzysze - wczoraj staliśmy o krok nad przepaścią, a dziś zrobiliśmy dwa kroki na przód”.

Sz. P. redaktor dzielnie nawija pitu-pitu o dojeniu i zarzynaniu krów, dzieli fikcyjne klasy na centyle itepe, ani słowem na temat faktycznych celów tej stricte propagandowej akcji kaczystów - czy by się red. Flis podobnie zaangażował gdyby PiS zadeklarował pakiet ustaw gwarantujących każdemu młodość, urodę i zamożność nie wiemy, ale kto wie, naiwnych nie sieją

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]