Reklama

W Lizbonie bez emocji

W Lizbonie bez emocji

09.10.2007
Czyta się kilka minut
W grudniu miną trzy lata od momentu, gdy szefowie państw i rządów Unii Europejskiej złożyli swoje podpisy pod traktatem konstytucyjnym. Po drodze były pamiętne fiaska referendów we Francji i Holandii, a następnie "okres refleksji", zakończony wymęczonym kompromisem, kiedy to na niedawnym szczycie w Brukseli przyjęto założenia traktatu reformującego. Jeśli dobrze pójdzie, 19 października w Lizbonie dobiegnie końca przydługi, nudny i zrozumiały jedynie dla ekspertów serial o reformie instytucji Unii. Doniesienia przed szczytem wskazują, że przyjęcie dokumentu jest niemal pewne.
C

Choć po rozczarowujących doświadczeniach z europejskim demosem żaden kraj nie chce ryzykować referendum w sprawie nowego traktatu - który, przypomnijmy, jest w istocie kopią poprzednich rozwiązań, pozbawioną wszakże konstytucyjnej retoryki - nie jest powiedziane, że takiego referendum nie będzie nad Tamizą. Gdyby zaś było, to traktat reformujący znalazłby się zapewne tam, gdzie wcześniej eurokonstytucja: w koszu. Strach przed takim rozwojem wydarzeń daje Wielkiej Brytanii mocną pozycję negocjacyjną względem jej partnerów. Dlatego brytyjskie zastrzeżenia do Karty Praw Podstawowych czy kwestii związanych z polityką w wymiarze spraw wewnętrznych i sprawiedliwości zostaną zapewne uwzględnione (w postaci kolejnych protokołów dodanych na końcu traktatu reformującego).

Także polskie postulaty nie mają już charakteru "wybuchowego". Nawet trwająca u nas kampania...

2139

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]