Reklama

W czasach międzyepoki

W czasach międzyepoki

21.10.2008
Czyta się kilka minut
Wciąż brak nam państwa jako akceptowanej, przyswojonej formy, która skanalizowałaby obywatelską energię w efektywne politycznie działanie.
O

Od kilku lat Polska przechodzi burzliwą przemianę. Poziom intensywności tego zjawiska jest chwilami tak ogromny, a towarzyszące mu emocje tak rozchwiane, że zaczyna przypominać jakiś rodzaj polsko-polskiej wojny religijnej. Chciałbym spojrzeć na tę zmianę nie z polemicznego, lecz analitycznego punktu widzenia, aby zrozumieć jej znaczenie i sens dla przyszłości naszego kraju i naszej demokracji. Nie chcę jednocześnie udawać pełnej obiektywności, skoro z góry zakładam, że zmiana ta, choć wyczerpująca, chwilami nawet wręcz irytująca czy "traumatyczna", jest zmianą konieczną, oczekiwaną i otwierającą perspektywę na przyszłość. Chodzi mi raczej o uwolnienie się od partyjno-politycznych, medialnych i środowiskowych emocji oraz utartych, schematycznych poglądów.

Dwie trzecie dwudziestolecia III RP upłynęło w logice postkomunistycznej transformacji. Proces ten...

12506

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]