Reklama

W brzuchu wieloryba

W brzuchu wieloryba

17.02.2009
Czyta się kilka minut
Przez radiowęzeł sączy się w kółko powtarzany komunikat: z końcem maja zakład przestaje istnieć. W Stoczni Gdynia ogłosili modlitwę o cud.
Stocznia Gdynia. Bogdan Smoliński: Czy coś takiego można przeżyć w fabryce zapałek? /fot. Roman Jocher
P

Pociąg zwykle przyjeżdża punktualnie. Marek Lewandowski ze stoczniowej Solidarności zaszywa się w kąt. Kieszenie kurtki ma obszerne - można zanurzyć dłoń i dyskretnie przesuwać palce po tajemnicach.

Bogdan Smoliński - specjalność: inspektor kontroli jakości - dojeżdżać nie musi; mieszka na niedalekich Karwinach. Wieczorem ogląda wiadomości. Ludzie na wydziale o różne rzeczy pytają - chce być na bieżąco. Potem, jak ojciec uczył, klęka przed Matką Bożą na obrazie.

W Stoczni kończy się druga zmiana. Koło dwudziestej pierwszej w narzędziowni jest chwilowy zastój. Nawet na zewnątrz nie skrzeczą rybitwy. Wtedy tajemnice zaczyna zgłębiać Marek Klimkiewicz, ślusarz.

W katolickim kraju

Trudno ustalić, czy pomysł narodził się w zadymionych pomieszczeniach stoczniowej Solidarności, czy w drodze powrotnej...

15748

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]