Reklama

Vivacubaroja

Vivacubaroja

03.09.2007
Czyta się kilka minut
Czytany po latach Niziurski nie brzmi całkiem niewinnie. Ale nie potrafię myśleć o nim inaczej, jak o jednym z najważniejszych polskich autorów książek dla młodzieży. Te książki spełniały chłopackie sny.
1

1.

O mocno socrealistycznym posmaku tej literatury wspominał już Jerzy Pilch. Roi się w niej wręcz od tzw. szkodników społecznych, demaskowanych przez uczynną młodzież. Dywersanci próbują wykraść ważny dla gospodarki prototyp silnika z zakładu. Milicjanci są uczynni i łapią bandytów, a przecież wiemy dobrze, jak było z milicjantami. Słynna "Księga urwisów" to socrealizm w czystej formie.

Czytany po latach Niziurski brzmi więc w sposób odrobinę bardziej skomplikowany. A mimo to nadal myślę o nim jak o jednym z najważniejszych polskich autorów książek dla młodzieży. Soc-przekaz ginie, zadeptany tenisówkami małych łobuzów, w zapachu szatni, stołówki, pracowni chemicznej. Mit dorastania bierze górę.

2.

Mit, bo przecież niewielu z nas dane było dorastanie jak z książek Niziurskiego, prawdziwie tajemnicze i...

6193

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]