Reklama

Vademecum: jak żyć z Wielkimi Braćmi

Vademecum: jak żyć z Wielkimi Braćmi

07.10.2013
Czyta się kilka minut
Nie znikniemy z celownika firm i instytucji gromadzących o nas dane. Ale nie musimy im ułatwiać życia. Możemy przynajmniej spróbować powalczyć o prywatność.
il. Małgorzata Nowak
S

Scenarzyści „Archiwum X” byliby dumni. Na pustyni w amerykańskim stanie Utah powstaje budowla, która jest spełnionym snem wszystkich miłośników teorii spisku. Gigantyczny kompleks o powierzchni 100 tys. m2, wybudowany kosztem 2 mld dolarów, dzień i noc pilnowany przez armię strażników i najbardziej skomplikowane systemy alarmowe, mógłby z łatwością pomieścić flotyllę latających spodków. Ale będzie przechowywał coś cenniejszego i groźniejszego. Dane.
To tutaj będą trafiać informacje przechwytywane przez amerykańskie agencje wywiadowcze. E-maile, wpisy z Twittera i Facebooka, dane o przelewach, połączeniach komórkowych, hasła wpisywane w wyszukiwarkach. Centrum ma być w stanie gromadzić jottabajty danych. Jeden jottabajt to bilion terabajtów. Dla porównania: współzałożyciel Google szacował kiedyś, że od początku swojej historii do 2003 r. cała ludzkość wyprodukowała –...

7963

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]