Reklama

Uszy w górę!

Uszy w górę!

21.02.2006
Czyta się kilka minut
"

"Książeczka niniejsza została napisana w 1966 r. dla mojej córki i została złożona w wydawnictwie, które zamierzało ją ogłosić. Jednakże czujna cenzura naszej PRL-owskiej ojczyzny nie dopuściła do tego, by utwór, który groził tak złowrogimi skutkami dla całej ludzkości, został ogłoszony" - wyjaśnia, nieco sarkastycznie, Leszek Kołakowski na okładce "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?". Czy utrzymana w ironicznym tonie opowieść o nosorożcu, który chciał latać, ale nie miał skrzydeł i jego próby skończyły się katastrofą, laniem i kompresem na pupie, skojarzyła się Gomułkowskiemu cenzorowi z politycznymi i ekonomicznymi wysiłkami socjalistycznego państwa, czy też autor "Rozmów z diabłem" był już na tyle podejrzany, że lepiej było niewinne dziecięce umysły trzymać z dala od jego twórczości - trudno dziś zrozumieć. Szczęśliwie uwolnieni od politycznych kontekstów, możemy po prostu cieszyć się urodą tego tekstu, czytając go naszym dzieciom (czteroipółletniej Tusi opowieść bardzo się podobała), a potem razem zaśpiewać:

Nosorożca gnębi troska

Kto pocieszy nosorożca?

Wszyscy weźmy się za ręce

I śpiewajmy chórem: Nosorożcu nie płacz więcej!

Nosorożcu, uszy w górę!

Leszek Kołakowski, "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?", Warszawa 2005, Wydawnictwo Muchomor.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Ur. 1971 r. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”, krytyk literacki, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]