Reklama

USA znów walczą w Iraku

USA znów walczą w Iraku

26.10.2015
Czyta się kilka minut
Joshua L. Wheeler, 39-letni sierżant Delta Force, to pierwszy amerykański żołnierz, który zginął w Iraku od 2011 r., ​tj. od kiedy prezydent Obama wycofał stąd oddziały bojowe USA (pozostały kontyngent 3500 żołnierzy zajmował się szkoleniem sił irackich i nie uczestniczył w walkach).
Wojciech Pięciak / Fot. Grażyna Makara
W

Wheeler zginął w bitwie z dżihadystami z IS. Celem wspólnej akcji – przeprowadzonej w minionym tygodniu przez żołnierzy irackich i kurdyjskich peszmergów w Hawidży koło Kirkuku, na tyłach IS – było uwolnienie 70 jeńców więzionych przez dżihadystów; mieli być wkrótce publicznie zamordowani. Prowadzący akcję Irakijczycy i Kurdowie dostali się pod ogień – wtedy z pomocą pospieszyli im żołnierze amerykańskich sił specjalnych, którzy planowo mieli tylko zabezpieczać akcję. Wszystkich więźniów uwolniono.

Obserwatorzy oceniają, że akcja w Hawidży to punkt zwrotny w strategii USA: wprawdzie Amerykanie nie wyślą znów do Iraku wielkich sił, ale – obok prowadzonych cały czas nalotów na pozycje IS – włączają się do operacji lądowych, wspierając Irakijczyków i Kurdów. Sekretarz obrony Ashton Carter zapowiada, że Hawidża to początek – odtąd siły specjalne USA będą uczestniczyć w walkach.

Przyczyny zmiany strategii USA mogą być dwie. Po pierwsze, same naloty okazują się nie dość skuteczne. Po drugie, Amerykanie mają podstawy, by się obawiać, że Rosja – od miesiąca prowadząca w Syrii naloty, zresztą głównie nie na IS, lecz na oddziały umiarkowanej opozycji, wspierane przez USA – może teraz podjąć próbę „wyparcia” Amerykanów z roli głównego sojusznika Kurdów i Irakijczyków. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, kierownik działów Świat i Historia. Ur. 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje...

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]