Reklama

Urząd, rynek i Bruksela

Urząd, rynek i Bruksela

27.02.2007
Czyta się kilka minut
Urząd Komunikacji Elektronicznej nałożył na Telekomunikację Polską najwyższą możliwą karę (3 proc. przychodów, tj. 365 mln złotych) za wymuszanie od abonentów internetu, którzy nie korzystali z usług telefonicznych TP, opłaty za łącze telefoniczne. Telekomunikacja kwestionuje karę, odwołując się do sądu i Komisji Europejskiej. W sądzie sprawę najprawdopodobniej przegra, ale w Brukseli znalazła silnych obrońców. Rzecznik prasowy Komisji Europejskiej Martin Selmayr uznał nałożenie kary za niedozwoloną ingerencję w kształtowanie cen detalicznych (jak powiedział, jest to "użycie broni nuklearnej zamiast konwencjonalnej") i zaproponował, by Polska zajęła się raczej demonopolizacją rynku usług internetowych.
R

Rada jest dobra, ale niewykonalna. Telekomunikacja Polska ma na rynku pozycję monopolistyczną i jest to właściwie nieusuwalny "monopol naturalny" (tylko TP ma sieć przesyłową w całym kraju). Wprawdzie z formalnego punktu widzenia ów monopol rozbito, bo TP zmuszono do udostępniania sieci wszystkim firmom, które chcą dostarczać odbiorcom detalicznym internet, ale sytuacji to raczej nie zmieniło. Zamiast rynku w pełni zmonopolizowanego mamy bowiem sytuację "rekina i małych rybek". Owe "rybki", czyli firmy znacznie mniejsze, nie są w stanie skutecznie konkurować z rekinem i - choć głośno tego nie mówią - chętnie godzą się na jego przywództwo cenowe. To, że Komisja Europejska stara się tego nie dostrzegać, jest zapewne efektem skutecznego lobbingu głównego udziałowca TP, czyli francuskiego Telecomu.

Telekomunikacji udało się przekonać brukselskich urzędników. Na...

1374

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]