Reklama

Upadek z wysokości

Upadek z wysokości

21.08.2006
Czyta się kilka minut
Porażki wielkich pisarzy są bardziej pouczające niż ich sukcesy. To właśnie przypadek "Królewskiej Wysokości Tomasza Manna.
P

Prawdziwe arcydzieła żyją własnym życiem: wieloznaczne, nieprzystępne, mądrzejsze od swych autorów. Całkowicie samowystarczalne - w przeciwieństwie do nas, którzy potrzebujemy ich jak tlenu. W przypadku dzieł poronionych jest dokładnie odwrotnie: intencje autora zostają obnażone, wydane na nasze pośmiewisko. Złe książki żyją tylko dzięki batom od czytelników, nic więc dziwnego, że w złej literaturze zawarty jest ogromny potencjał masochistyczny: pisarz jest urażony niepochlebnymi ocenami, choć jego cichym pragnieniem jest publiczna chłosta, bez której usycha, nie znajdując podniety do dalszego tworzenia.

Minione stulecie było stuleciem złej literatury. Nie mam na myśli jedynie zadziwiającego rozkwitu literatury popularnej, w której znajdziemy zresztą pokaźną ilość dzieł ważnych i niepokojących - ale złą literaturę pisaną przez uznanych pisarzy. Stawkę otwiera...

9609

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]