Reklama

Uniosceptycy

Uniosceptycy

24.06.2008
Czyta się kilka minut
Ruch eurosceptyków rozwinął skrzydła w ostatnich latach, gdy Wspólnota Europejska przekształciła się w Unię Europejską. Ścisła współpraca polityczna zrodziła problemy, jakich wcześniej Wspólnota nie znała.
N

Nurt - powszechnie, choć niezupełnie trafnie zwany eurosceptycznym - zawsze miał kraj, który był jego ostoją - Wielką Brytanię - i miał swego guru - Margaret Thatcher. To na Brytyjczyków i ich wieloletnią premier zwracały się oczy tych wszystkich, którzy mieli zastrzeżenia do funkcjonowania Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, potem Wspólnoty Europejskiej, wreszcie Unii Europejskiej. A przez ponad pół wieku istnienia projektu europejskiej integracji było ich niemało.

"Sukces zdrowego rozsądku"

Wielka Brytania nadal występuje w tej roli. Natomiast baronowa Thatcher (jak brzmi obecnie jej tytuł) wycofała się z polityki i choć nie zmieniła poglądów na sprawy europejskie, publicznie wypowiada się rzadko.

Ale ruch eurosceptyków ma nową prominentną postać. To prezydent Czech Václav Klaus, który (podobnie jak...

9603

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]