Reklama

Umysł na wygnaniu

Umysł na wygnaniu

26.02.2018
Czyta się kilka minut
Nadchodzi chwila, w której artysta przestaje odnosić się do czegokolwiek poza własnym doświadczeniem i własną niemożnością. Edward Said pisał o tym w ostatnich dniach życia.
Edward Said, 2007 r. FRANCIS TSANG / GETTY IMAGES
W

Wszyscy się na niego powołują, ale czy ktoś go zrozumiał? W sławnym „Orientalizmie” pisał, że zarówno Wschód, jak i Zachód to pojęcia, za którymi stoi długa tradycja myśli i wyobrażeń – są jak dwa byty równoległe i poniekąd symetryczne. Zrozumiano z tego tylko tyle, że Zachód stworzył obraz Wschodu, w którym zachodni styl dominacji odbił się jak w zwierciadle, obraz fałszywy, naznaczony piętnem władzy i przewagi nad dzikim Orientem.

Zastrzegał, że nie sposób mówić o poważnym badaniu jakichkolwiek kultur, idei oraz historii, jeśli pominiemy leżące u ich sedna układy sił. Zapamiętano z tego tyle, że Zachód nie jest zainteresowany poznaniem Wschodu, a jedynie wyodrębnieniem różnic dzielących Orient od znajomego porządku świata.

Uświadamiał, że przedmiotem powszechnej wymiany kulturalnej nie jest prawda, lecz jej przedstawienie. Wyciągnięto stąd wniosek, że zachodni...

10131

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]