Reklama

Ukiel

Ukiel

08.07.2008
Czyta się kilka minut
Tygodnik Powszechny przedstawia najnowsze opowiadanie Pawła Huellego z tomu Opowieści chłodnego morza, który ukaże się jesienią.
M

Maciejowi Ciśle

1

Od ponad dwudziestu lat Joachim wracał z pracy zawsze tak samo. Z biura notarialnego do stacji metra przy placu Admiralicji miał zaledwie pięć minut piechotą. Tam wsiadał w zieloną linię i po pięciu przystankach był już prawie w domu. Mijał toporny gmach Muzeum Geologicznego, którego nigdy nie odwiedził, by skręcić w małą, cichą uliczkę, gdzie za szpalerem starych platanów znajdowały się czteropiętrowe kamienice. Jego miała numer ósmy. Dawno temu, kiedy wprowadzał się tu z Julią, każdy budynek miał swojego portiera. A każdy portier coś w rodzaju liberii. Z biegiem lat z nieco operetkowych uniformów zostały im jedynie czapki podobne do tych, jakie noszą do dzisiaj na prowincji listonosze. W epoce powszechnej elektronizacji portierów zastąpiły domofony.

Czasami powrót do domu...

39368

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]