Reklama

Ukiel

Ukiel

08.07.2008
Czyta się kilka minut
Tygodnik Powszechny przedstawia najnowsze opowiadanie Pawła Huellego z tomu Opowieści chłodnego morza, który ukaże się jesienią.
M

Maciejowi Ciśle

1

Od ponad dwudziestu lat Joachim wracał z pracy zawsze tak samo. Z biura notarialnego do stacji metra przy placu Admiralicji miał zaledwie pięć minut piechotą. Tam wsiadał w zieloną linię i po pięciu przystankach był już prawie w domu. Mijał toporny gmach Muzeum Geologicznego, którego nigdy nie odwiedził, by skręcić w małą, cichą uliczkę, gdzie za szpalerem starych platanów znajdowały się czteropiętrowe kamienice. Jego miała numer ósmy. Dawno temu, kiedy wprowadzał się tu z Julią, każdy budynek miał swojego portiera. A każdy portier coś w rodzaju liberii. Z biegiem lat z nieco operetkowych uniformów zostały im jedynie czapki podobne do tych, jakie noszą do dzisiaj na prowincji listonosze. W epoce powszechnej elektronizacji portierów zastąpiły domofony.

Czasami powrót do domu...

39368

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]