Reklama

Uczony, nie-naukowiec

Uczony, nie-naukowiec

22.05.2005
Czyta się kilka minut
W nocie informującej o przyznaniu prof. Tadeuszowi Chrzanowskiemu doktoratu honoris causa Politechniki Krakowskiej ("TP" nr 12/05) znalazło się określenie: "znakomity naukowiec i pisarz". Czy określenie znanego historyka sztuki, eseisty, jednego z ostatnich, którzy potrafią tak pięknie i mądrze pisać po polsku? "Naukowcy" to tacy szeregowi badacze. Tadeusz Chrzanowski jest znakomitym uczonym. I pisarzem z pogranicza nauki i literatury. Zenon Klemensiewicz kiedyś tłumaczył: "I nieporozumieniem jest traktować wyraz naukowiec jako synonim wyrazu uczony. Każdy uczony jest naukowcem, ale tylko stosunkowo bardzo nieliczni naukowcy wznoszą się na poziom uczonego, tzn. pracownika nauki, który zdobyczami twórczego wysiłku przyczynia się do postępu swojej dyscypliny". Profesor Chrzanowski przyczynił się do postępu nie tylko swojej dyscypliny. Na wielu polach swobodnie się porusza. Nawiasem: Hugo Steinhaus, sławny matematyk obdarzony niebywałym słuchem językowym, nie znosił powojennego "naukowca". Żartował: "Naukowiec to taki, co wymyślił ten wyraz!" I dodawał definicję: "Naukowiec - nauk owiec".
A

ADAM WIERCIŃSKI (Opole)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]