Reklama

Uczciwość wobec samego siebie

Uczciwość wobec samego siebie

27.01.2006
Czyta się kilka minut
Tylko na pozór wydaje się, że być uczciwym wobec samego siebie jest łatwiej niż być uczciwym wobec innych. Uczciwość wobec samego siebie wymaga bowiem znajomości samego siebie, co nie przychodzi bez wysiłku i często bez pewnych zdolności.
Z

Zdolności te polegają na tym, żeby wiedzieć, kiedy oszukujemy samego siebie, a kiedy nie. Najczęściej naturalnie oszukujemy samych siebie, bo bez tego życie nie byłoby możliwe. Gdybyśmy bowiem w pełni zdali sobie sprawę z tego, że jesteśmy na ogół leniwi, samolubni, egoistyczni, paskudni moralnie i fizycznie, pozbawieni wiedzy, że udajemy, pozujemy, mądrzymy się, wdzięczymy i udajemy niesłychanie inteligentnych oraz dowcipnych bez żadnego uzasadnienia w rzeczywistości - gdybyśmy w pełni zdali sobie z tego sprawę, to trzeba byłoby natychmiast w łeb sobie strzelić, a to i grzech - i populacja spadłaby niemal do zera.

Musimy zatem oszukiwać samych siebie, ale są sprawy i problemy, które takie oszukiwanie wykluczają lub co najmniej czynią wysoce nagannym. Jakie to sprawy? Ano wszystkie te, które dotyczą naszych relacji z innymi ludźmi. Dopóki w głębi ducha i mimo...

4061

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]