Reklama

Ucieczka rysownika

Ucieczka rysownika

21.02.2006
Czyta się kilka minut
Spór między światem islamu a Europą nie tylko trwa, ale przyjmuje nowe, groźniejsze formy. Tym razem chodzi nie o dopuszczalność karykaturowania Mahometa, ale karykatur politycznych.
N

Nie, ten rysunek w poważnym berlińskim dzienniku "Tagesspiegel" nie przedstawiał Mahometa ani nie dotyczył kwestii religijnych. Mimo to karykatura znanego rysownika Klausa Stuttmanna lotem błyskawicy obiegła świat, doprowadzając do dyplomatycznych protestów, "spontanicznych" ataków przy pomocy "koktajli Mołotowa" na niemiecką ambasadę w Teheranie i haseł "Śmierć Niemcom" wykrzykiwanych przez demonstrantów. Rysownik nie czekał na ciąg dalszy: gdy dotarły do niego pierwsze groźby, także utraty życia, spakował się i zniknął z berlińskiego mieszkania. Od tego czasu żyje w ukryciu.

Co takiego uczynił Klaus Stuttmann? Niby niewiele. Ot, to co zwykle. Kilka dni wcześniej "Tagesspiegel" - dziennik o profilu liberalnym, opowiadający się za tolerancją i otwartością (co ostatnio w wielonarodowym Berlinie nie jest takie oczywiste), opublikował jego rysunek. Karykatura...

4027

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]