Reklama

Ubóstwo według brata Alberta

Ubóstwo według brata Alberta

09.02.2015
Czyta się kilka minut
Zanim się podzielisz z potrzebującym, musisz mieć już z nim coś wspólnego – tłumaczy bp Grzegorz Ryś.
Fot. Siostry Albertynki

„Nie ma w historii Polski drugiego człowieka, który tak dobrze jak brat Albert rozumiał ideał i błogosławieństwo ubóstwa” – mówił bp Grzegorz Ryś na spotkaniu z młodymi w Sanktuarium Ecce Homo w Krakowie 6 lutego w ramach projektu #B>M, czyli „BYĆ to więcej niż MIEĆ”. „Nie pytajcie o to, ile macie w kieszeni, ale do kogo to należy” – tłumaczył bp Ryś pomysł krakowskiego świętego (patrz: archiwalna fotografia) na ubóstwo. – Brat Albert nawiązuje tu do św. Franciszka: ubóstwo nie polega na tym, że posiadasz mało, ale na tym, że rezygnujesz z własności – wyjaśnia „Tygodnikowi” bp Ryś, dodając, że to radykalna wersja. – Wersja do przyjęcia dla każdego zawiera się w pytaniu, na ile do tego, co posiadam, ma prawo ktoś w potrzebie. Ten ideał odnajdziemy już w Dziejach Apostolskich: rozeznajesz potrzeby dookoła ciebie i pomagasz ze swojej własności. Ale zanim się podzielisz z potrzebującym – dodaje hierarcha – musisz mieć już z nim coś wspólnego. Dlatego poczucie wspólnoty jest ważniejsze od samej pomocy.
Projekt #B>M jest prowadzony przez Kościół krakowski w ramach duchowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Co miesiąc młodzi rozważają, jak jeden z krakowskich świętych rozumiał ubóstwo. Jest to nawiązanie do hasła ŚDM: „Błogosławieni ubodzy w duchu”. Dotąd w sanktuariach związanych ze świętymi odbyło się jedenaście spotkań. 11 marca w krakowskiej bazylice franciszkanów odbędzie się ostatnie spotkanie – poświęcone o. Maksymilianowi Kolbemu. Spotkaniom towarzyszą zbiórki charytatywne.
©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]