Reklama

Tu mieszkała Maryja

Tu mieszkała Maryja

26.04.2015
Czyta się kilka minut
Jest takie miejsce w Turcji, gdzie wszyscy – chrześcijanie, muzułmanie, buddyści – zostawiają swoje prośby do Maryi.
Meriem Ana Evi, czyli Dom Maryi w Selçuk koło Efezu (Turcja), 2006 r. Fot. Fabian Bimmer / AP / EAST NEWS
D

Do domu Maryi najłatwiej dostać się autostradą. Duże, brązowe znaki stosowane w Turcji dla oznaczenia zabytków i ważnych punktów turystycznych prowadzą do Meriem Ana Evi na wiele kilometrów przed celem. Ale to nie one wzbudzają największe zdumienie wśród pielgrzymujących do Efezu. Zaskoczenie budzi olbrzymi posąg Maryi Panny ustawiony w pół drogi na Górę Słowików. Wysoka, złocista postać Matki Chrystusa ustawiona na solidnym cokole góruje nad strzelistymi minaretami meczetów miasteczka nazywanego dziś Selçuk.

Przy figurze zawsze jest głośno i tłoczno, choć nie przez śpiewy muezinów. One tu nie docierają. To turyści, nie dowierzając, że w muzułmańskim kraju stoi tak wielka figura Matki Bożej, robią sobie zdjęcia czy składają kwiaty. Od wspaniale zachowanych ruin antycznego Efezu trzeba jechać jeszcze około 6 kilometrów wąską, krętą drogą, by dotrzeć do celu.

...

9425

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ona z ziemi i wraz z Nią całe ziemskie stworzenie, bo Miłość bierze do siebie 'w niebo' i wraca pełna łaski...

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]