Reklama

Trzynasty apostoł

Trzynasty apostoł

24.06.2008
Czyta się kilka minut
Bóg dobrze wybrał: Paweł był mówiącym sprawnie po grecku i po aramejsku Żydem, a zarazem obywatelem rzymskim. Świetnie nadawał się na Apostoła Narodów.
J

Jego urodzinom około 10. roku po Chr. nie towarzyszyła gwiazda ani jakikolwiek inny znak na niebie czy ziemi. Może niesprawiedliwie - wszak przychodził na świat pierwszy teolog chrześcijaństwa, człowiek, któremu zawdzięczamy ważne interpretacje nauk Jezusa z Nazaretu i podwaliny pod budowę Kościoła. Obywatel świata, który znalazł sposób na zaszczepienie chrześcijaństwa w rozmaitych kulturach i warunkach społecznych. Przez całe życie prześladowany, w końcu niesprawiedliwie osądzony i ścięty.

Przyszedł na świat w dobrze sytuowanej rodzinie Żydów z diaspory, mieszkających w liczącym dziesięć wieków mieście Tars w południowowschodniej Azji Mniejszej. Jego ojciec posiadał obywatelstwo rzymskie; nie wiemy, niestety, jaka przyczyna skłoniła cesarza do nadania go Izraelicie żyjącemu na prowincji Imperium. Przywilej przeszedł na syna: dlatego obok żydowskiego,...

11541

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]