Reklama

Nawrócenie św. Pawła (2): Jezus!

Nawrócenie św. Pawła (2): Jezus!

27.07.2015
Czyta się kilka minut
Nawrócenie Szawła z Tarsu, podobnie jak każde nawrócenie, jest dziełem łaski – stwierdziliśmy przed tygodniem.
Biskup Grzegorz Ryś. Fot: Grażyna Makara
N

Na czym jednak owa łaska polega? Jaka jest natura wpisanej w nią siły? Siły tak ogromnej, że zdolnej przewrócić całe życie – „wyrywać i obalać, niszczyć i burzyć, budować i sadzić” (por. Jer 1, 10)?

Odpowiedź możemy znaleźć w pismach samego Pawła. Wydarzenie Damaszku wraca w nich bowiem niejednokrotnie, okazując się przeobfitym, wręcz nieopanowanym źródłem jego myślenia, teologii i postaw. „Zostałem zdobyty przez Jezusa Chrystusa” – pisze Paweł w Liście do Filipian (Flp 3, 12) – schwytany, zawładnięty, podbity. Chrystus wtargnął w jego życie. Z gwałtownością, która go oślepiła i powaliła na ziemię. Ten, o którym był przekonany, że został zabity i zamknięty raz na zawsze w przeszłości, okazał się naraz żyjący, aktualny i mocny. To nie żadna idea, teoria, koncepcja czy światopogląd – to nie religia (choćby najbardziej spójna, atrakcyjna czy przekonująca). To osoba wdarła się w...

3767

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]