Reklama

Trzy fragmenty o myśleniu

Trzy fragmenty o myśleniu

18.02.2013
Czyta się kilka minut
Myślimy zawsze we wspólnocie. Co to znaczy?
N

Nie chodzi tylko o to, że myślenie jest czymś, co musi być dzielone, odbijane, co potrzebuje współuczestnictwa. Chodzi o coś bardziej pierwotnego: myślenie (i dzielenie, porozumienie) zjawia się tam, gdzie już jest wspólnota. „Refleksja, samowiedza jest tylko próbą – nieustannie ponawianą – wyjaśnienia tej wspólnoty, próbą zrozumienia, co nas właściwie ze sobą łączy”.
Skwapliwie przejrzałem notatki z lat studiów. Na wykładzie z 11 marca 1986 r. Tischner polecił nam jako wprowadzenie do hermeneutyki eseje Gadamera w opracowaniu Krzysztofa Michalskiego i tłumaczeniu jego oraz Małgorzaty Łukasiewicz. Nie było łatwo zdobyć tę książkę. Mój egzemplarz nosi zapisaną przez antykwariusza datę 25 kwietnia ’88. Za studiowanie Gadamera zabrałem się więc naprawdę dopiero dwa lata później. Pamiętam wstęp Krzysztofa zatytułowany po prostu „Gadamer”, napisany klarownie i z pasją. Trzy...

4144

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]