Reklama

Trzeci koniec kolebki

Trzeci koniec kolebki

09.09.2008
Czyta się kilka minut
Nic tak nie zaszkodziło Stoczni Gdańskiej jak polityczna legenda. W wolnej Polsce zakład stał się skansenem peerelowskiej gospodarki, w którym działacze "Solidarności gładko zajęli miejsce po ludziach PZPR.
W

W styczniu przyszedł nowy właściciel - ukraiński koncern ISD. Porządki w Stoczni Gdańskiej zaczęły się od ogrodzenia terenu zakładu, który dotąd nie miał porządnego parkanu.

- Nie jesteśmy w Polsce nowicjuszami, Huta "Częstochowa", zanim ją przejęliśmy, miała 2,1 miliarda zł długów, dziś jest jedną z najlepszych hut w Europie - opowiada pracujący dla Ukraińców menedżer. - Ktoś nas ostrzegł, że w stoczni cuda się dzieją, materiały są rozkradane, potężne blachy tirami są wywożone z terenu zakładu. Ogrodzenie to była podstawa.

Ukraińcy oddzielili też płotami poszczególne wydziały i wprowadzili system elektronicznej kontroli pracowników - muszą teraz przy pomocy specjalnej karty rejestrować wszystkie wejścia i wyjścia. Każdy wydział dostał też drelichy w innych kolorach.

- Szybko okazało się, że te proste zabiegi obniżyły koszty...

21432

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]