Reklama

Trwająca Pięćdziesiątnica

Trwająca Pięćdziesiątnica

18.07.2017
Czyta się kilka minut
Niewielkim echem odbiły się w polskim Kościele rzymskie obchody Złotego Jubileuszu Odnowy – a szkoda.
T

Teksty tam wygłoszone – przez papieża, przez o. Raniera Cantalamessę czy ks. Petera Hockena – miały w sobie niewiele z prostego przypominania minionego półwiecza, za to bardzo wiele z rozeznania tego, co od tamtego czasu aż do chwili obecnej czyni w Kościele Duch Święty.

Uświadamia On najpierw Kościołowi, że to On jest w nim Suwerenem. Ma więc także „prawo” zaskakiwać swoim działaniem – przekraczając utarte drogi i schematy, instytucje i rytuały, prowokując i wytrącając z równowagi („świętego spokoju”?).

Przywoływane były dwa teksty z Dziejów Apostolskich. Pierwszy to opis samej Pięćdziesiątnicy (Dz 2) – moment, w którym Duch otwarł drzwi Wieczernika. Nie uczynił tego wcale przy pomocy wichru i ognia, lecz... dokonując radykalnego nawrócenia Apostołów. Kiedy wchodzili do owej „sali na górze” niespełna dwa miesiące wcześniej, byli ciągle jeszcze ludźmi skoncentrowanymi...

3650

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]