Reklama

Trump vs Palestyńczycy: niepokój rośnie

Trump vs Palestyńczycy: niepokój rośnie

z Tel Awiwu
17.09.2018
Czyta się kilka minut
Donald Trump zdecydował o zamknięciu biura Organizacji Wyzwolenia Palestyny (oficjalnej reprezentacji Autonomii) w Waszyngtonie.
A

Administracja prezydenta oświadczyła, że OWP „nie podjęła kroków na rzecz zbliżenia się do bezpośrednich i głębokich negocjacji z Izraelem; przeciwnie, jej kierownictwo piętnowało plan pokojowy USA, którego nawet jeszcze nie zobaczyło”. Decyzja wiąże się z apelem strony palestyńskiej do trybunału w Hadze, by zajął się śledztwem w sprawie działań wojennych Izraela i rozbudowy osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu. Amerykanie zagrozili także sędziom i prokuratorom, którzy braliby udział w ewentualnym postępowaniu.

To kolejny cios w Palestyńczyków, obok m.in. przeniesienia ambasady USA do Jerozolimy i wycofania z ONZ amerykańskich funduszy na rzecz palestyńskich uchodźców. Postulaty uznania Jerozolimy za stolicę Izraela i kwestia uchodźców są dla Izraela kluczowe, a akceptacja jego stanowiska przez Trumpa nie pozostawia Palestyńczykom pola do negocjacji. Mimo obietnic „prezentu” podobnego kalibru, na razie nie dostali nic. Husam Zomlot, szef reprezentacji OWP w Stanach, stwierdził, że USA spełniają żądania Izraela i tuszują jego wojenne zbrodnie. Z kolei rząd Izraela przyjął wieści z uznaniem.

Nie wiadomo, kiedy Trump przedstawi plan pokojowy, o którym mówi od początku swej kadencji. Na razie, w 25. rocznicę porozumień z Oslo, pokoju jak nie było, tak nie ma, a decyzje prezydenta oddalają jego perspektywę. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, korespondentka Tygodnika Powszechnego z Izraela. Interesuje się dialogiem polsko- i chrześcijańsko-żydowskim, historią Żydów aszkenazyjskich i współczesnymi obliczami Izraela...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]