Reklama

Trochę optymizmu

Trochę optymizmu

15.05.2012
Czyta się kilka minut
Piotr M. Kaczyński, ekspert do spraw europejskich: Właśnie teraz, w chwili kryzysu, tworzy się prawdziwa europejska przestrzeń publiczna, w której trwają dyskusje w ramach państw i społeczeństw oraz między społeczeństwami.
P

PATRYCJA BUKALSKA: Czy można wyciągnąć jakieś wnioski z tego, co się stało we Francji, a zwłaszcza w Grecji? Czy Europa skręca w lewo? Czy też może ludzie tracą zaufanie do polityków?

PIOTR M. KACZYŃSKI: Kryzys gospodarczy strefy euro prowadzi do zmian społecznych i politycznych. Można powiedzieć, że mamy już w Europie kryzys polityczny, kryzys zaufania. Najnowsze badania Eurobarometru pokazują, że 89 proc. Europejczyków – czyli niemal każdy – uważa, że jest rozdźwięk między tym, co politycy mówią i robią.

Ponadto Europejczycy uświadamiają dziś sobie, jak bardzo są od siebie zależni. Dotąd traktowali jak oczywistość pozytywne rozwiązania, które przyniosła Unia: swobodę podróżowania w ramach strefy Schengen, wspólny rynek, zalety wspólnej waluty euro itd. A teraz okazuje się nagle, jak bardzo jesteśmy od siebie zależni, i że ma to też negatywne skutki....

4731

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]