Reklama

Ładowanie...

Triumwirat dla Europy?

29.02.2004
Czyta się kilka minut
Im bliżej do 1 maja, kiedy Unia Europejska z “Piętnastki" stanie się “Dwudziestką Piątką", tym większa nerwowość zdaje się panować w zachodnich stolicach. Jedne kraje uszczelniają swój rynek pracy, inne obawiają się imigrantów. Coraz większa nerwowość towarzyszy też dyskusji wokół pytania fundamentalnego: czy po 1 maja Unia będzie sprawnie funkcjonować jako organizm polityczny i gospodarczy? I kto będzie mieć ile do powiedzenia?.
W

W takiej atmosferze niepewności, nieufności i podejrzeń nie dziwi, że spotkanie przywódców trzech państw, których gospodarki wypracowują ponad połowę unijnego Produktu Krajowego Brutto, wywołuje emocje. Zwłaszcza że po tym “szczycie w wąskim gronie" w minioną środę w Berlinie trio Chirac, Schröder i Blair sformułowało postulaty gospodarcze i socjalne pod adresem nowej Unii. Cel: do roku 2010 Unia ma stać się najbardziej dynamicznym regionem świata. Dlatego trio domaga się powołania nowego stanowiska: wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej w roli “superkomisarza". Miałby on duże uprawnienia: koordynując pracę wszystkich komisarzy od spraw gospodarczych i socjalnych, czuwałby nad zapewnieniem na obszarze “Dwudziestki Piątki" szybkiego rozwoju oraz nad strukturalnymi reformami.

Nad tymi postulatami można dyskutować. Jednak zamiast dyskusji, w tych krajach...

4685

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]