Reklama

Triesteńskie tropy

Triesteńskie tropy

24.07.2005
Czyta się kilka minut
Italo Svevo, Umberto Saba, dzisiaj Claudio Magris i inni, jeszcze w Polsce nieznani - kupieckie miasto Triest nie może narzekać na brak wybitnych pisarzy. James Joyce spędził tu ponad dziesięć lat; za sprawą Joyce'a i Sveva adriatycki port stał się jedną z kuźni współczesnej prozy.
D

Do 1918 roku należący do monarchii habsburskiej i stanowiący jej okno na Śródziemnomorze, tygiel słowiańsko-włosko-germański, po II wojnie znalazł się tuż pod żelazną kurtyną. Triest to miasto, w którym - jak pisze Magris - “pojmujemy od razu, jak złożona jest kwestia kulturowej tożsamości, krzyżowania się kultur, narodowości, języków. Miasto żyjące w literaturze i literaturą, ponieważ literatura stanowi jedyną przestrzeń, w której możemy odnaleźć siebie samych i dowiedzieć się naprawdę, kim jesteśmy". Nic więc dziwnego, że “Zeszyty Literackie" poświęciły mu - jak wcześniej Pradze, Wenecji i Petersburgowi - zeszyt monograficzny.

Mamy już po polsku trzy powieści Ettore Schmitza (1861-1928), publikującego pod nazwiskiem Italo Svevo. “Zeszyty" drukują jedno z jego opowiadań oraz wygłoszony na rok przed śmiercią odczyt o triesteńskich latach Joyce’a. Joyce nie...

6239

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]