Reklama

Trabantowe imperium kontratakuje

Trabantowe imperium kontratakuje

07.09.2003
Czyta się kilka minut
Gdy 13 lat temu Niemiecka Republika Demokratyczna - mizerne, kołtuńskie i otoczone murem drugie państwo niemieckie zniknęło z mapy - nikt nie ronił łez. Ostatnio jednak, całkiem publicznie, fascynacja NRD po raz kolejny wynurzyła się z głębin zapomnienia.
T

Trzy wydarzenia - dotyczące polityki, sztuki i architektury w NRD - widniały w letnim kalendarzu tegorocznych imprez w Berlinie: muzyczno-polityczny festiwal poświęcony młodzieży w NRD, przypominający o komunistycznym Światowym Festiwalu Młodzieży z 1973 r.; przegląd 40 lat sztuki enerdowskiej prezentowany w Nowej Galerii Narodowej; zwiedzanie na wpół zburzonego Pałacu Republiki, flagowego okrętu architektury honeckerowskiej (bilety są non-stop wysprzedane).

Już dawno Wschód nie był w takiej cenie. Pokoleniowa opowieść “My, dzieci z sowieckiej strefy" (“Zonenkinder") młodej autorki z Lipska, Jany Hensel, stała się bestsellerem. Komercyjna stacja RTL planuje emisję “NRD-show", prowadzonego przez Katarinę Witt, która dla komunistycznych Niemiec zdobywała olimpijskie medale w łyżwiarstwie figurowym. Nie wolno też pominąć filmu “Goodbye, Lenin", który w lutym na...

9203

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]