Reklama

To jeszcze nie przełom

To jeszcze nie przełom

18.07.2007
Czyta się kilka minut
Pojezuicka katedra św. Pawła w centrum Makao / Fot. KNA-Bild
M

MACIEJ MÜLLER: - Czy list Benedykta XVI oznacza przełom w stosunkach z Chinami?

KS. ROMAN MALEK: - Przede wszystkim to nie jest pierwszy papieski list do chińskich katolików. Przecież Jan Paweł II napisał ich kilka (ostatni wysłał w 1999 r.). Poświęcał Chinom więcej uwagi niż którykolwiek z dwudziestowiecznych papieży.

List Benedykta XVI należy rozpatrywać właśnie w świetle pontyfikatu Jana Pawła II - ile tam cytatów z wypowiedzi poprzednika! Wola dialogu z państwem chińskim, szacunek do chińskiej kultury, do wiernych, którzy w czasach prześladowań przetrwali i przekazali swoją wiarę kolejnemu pokoleniu: to wszystko są tematy, które podejmował Jan Paweł II. Benedykt XVI bardzo delikatnie stawia akcenty, pisząc o jednym Kościele katolickim podzielonym na dwie tendencje. A to też praktyka Jana Pawła II, który nigdy nie mówił o Kościele...

8675

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]