Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

To, co pamiętam

To, co pamiętam

23.03.2010
Czyta się kilka minut
Najpierw usłyszeliśmy, że tzw. żydowskiego pochodzenia jest jedna z naszych przyjaciółek. Niby nic z tego nie wynikało, ale było już wiadomo. Innym razem znajomy tłumaczył: "...wiesz, on jest taki inteligentny, że coś tam musi być... Rozumiesz?". Rozumiałem. Nagle, nie wiadomo kiedy i dlaczego, zacząłem rozumieć głupie dowcipy i półsłówka, debilów, którzy kogoś czy coś wyjaśniali mówiąc: "pan rozumie, on przed wojną nazywał się inaczej".
T

Tekst Marcina Króla ukazał się w "TP" nr 46/81, w czasie karnawału Solidarności - wcześniej publikacja tak szczerego rozliczenia z antysemicką i antyinteligencką kampanią Marca ’68 była niemożliwa z powodów cenzuralnych. W numerze 13/68, w rubryce "Obraz Tygodnia", można było jedynie zrelacjonować słynne przemówienie Władysława Gomułki w Sali Kongresowej: "W obszernym przemówieniu (na spotkaniu z aktywem partyjnym Warszawy) uzasadniał on decyzję zdjęcia z afisza »Dziadów« Mickiewicza w inscenizacji Dejmka, poddał ostrej krytyce dyskusję oraz rezolucję uchwaloną przez nadzwyczajne zebranie Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich, dokonał w imieniu najwyższych instancji partyjnych oceny wystąpień oraz manifestacji młodzieży studenckiej w Warszawie i innych ośrodkach uniwersyteckich. Demonstracje i strajki młodzieży studenckiej zostały przerwane"; niżej pada...

26240

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]