Reklama

Testament przebaczenia

Testament przebaczenia

24.03.2009
Czyta się kilka minut
Ukrzyżowali tam Jego i złoczyńców, jednego po prawej, drugiego po lewej Jego stronie. Lecz Jezus mówił: "Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią". Łk 23, 33 n
S

Słowa wypowiedziane w godzinie konania na krzyżu urastają do rangi testamentu, w których Jezus chce przekazać nam najbardziej istotne treści. Dlatego też na przestrzeni wieków chrześcijaństwo poświęca szczególną uwagę rozważaniu siedmiu wypowiedzi Jezusa, które zamykają Jego ziemską misję. Znamienne jest, że zarówno pierwsza, jak i ostatnia wypowiedź (Łk 23, 46) zaczynają się od słowa "Ojcze". Niczym echo modlitwy, której w słoneczne dni uczył Apostołów, pojawia się odniesienie do tego samego Ojca, który nadaje ostateczny sens naszym zmaganiom życiowym i naszej śmierci. Trzeba zauważyć, że w swej ostatniej wypowiedzi z krzyża (Ojcze, w ręce Twoje powierzam ducha mego) Jezus modyfikuje sformułowanie Psalmu 31, 6, które w polskich przekładach zamiast słowa "Ojcze" zawiera "Panie" lub "Jahwe".

Czas krzyżowej agonii jest więc dla Chrystusa również czasem...

1981

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]