Reklama

Teolog swoich czasów

Teolog swoich czasów

10.04.2005
Czyta się kilka minut
Papież pełni funkcję najwyższego katolickiego nauczyciela doktryny wiary i moralności. Teologowie muszą uważnie słuchać tego, co ma do powiedzenia. Nie wszystko, co mówi, stanowi dogmat, niemniej stoi za nim papieski autorytet.
T

TYGODNIK POWSZECHNY: - Czym jest teologia?

KARD. AVERY DULLES: - Dyscypliną naukową będącą refleksją nad Słowem Bożym. Myślę, że definicja św. Anzelma - fides quaerens intellectum, wiara szukająca rozumienia - zachowuje wagę. Wiara jest punktem wyjścia teologii. Nie można uprawiać teologii w chrześcijańskim rozumieniu tego słowa bez wiary w Boga, w Jego Objawienie. A dla chrześcijan objawił się On w Jezusie Chrystusie. Tak więc teologia chrześcijańska to refleksja nad wiarą chrześcijan. Próba ustalenia, co wynika z Objawienia, co mówi Ono o świecie i o nas samych. Słowo Boże wpływa na nasze postrzeganie świata, a teologia próbuje te sprawy zrozumieć i usystematyzować.

- Poszukiwania teologiczne wiodą czasem na niepewny grunt. Czy zwykły pastor lub proboszcz może być teologiem?

- Nie sądzę, by...

9236

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]