Reklama

Ten, kto służy

Ten, kto służy

11.04.2004
Czyta się kilka minut
Obchody Triduum Paschalnego ukazują dzieje zbawienia. Celebrując liturgię Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Niedzieli Wielkanocnej wspominamy ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa, a także Jego Zmartwychwstanie. Chociaż wydarzenia te przez wieki stanowiły główny temat sztuki religijnej, rzadko udawało się je zobrazować w jednej kompozycji.
D

Dziełem, które w głęboki i całościowy sposób wyraża tajemnice Triduum Paschalnego, jest powstały w 1447 r. monumentalny fresk w refektarzu florenckiego klasztoru św. Apolonii. Jest on o tyle zaskakujący po uważniejszym oglądzie, co niemal banalnie prosty przy pierwszym wrażeniu. Na to pierwotne odczucie niewątpliwie nakłada się fakt, że poza powszechnie znanym mediolańskim dziełem Leonarda da Vinci (późniejszym o 50 lat), jest to najczęściej reprodukowana “Ostatnia Wieczerza" w podręcznikach historii sztuki. Świadczy to jednak tylko o istotnej roli, jaką ten fresk stanowi w dziejach malarstwa.

Otwarty Wieczernik

Jego autor, Andrea del Castagno (1419-1457), w jednej kompozycji umieścił cztery sceny, odbywające się w kolejnych dniach Wielkiego Tygodnia. Dolną połowę fresku zajmuje Ostatnia Wieczerza. Uderza ona rzeźbiarską...

12995

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]