Reklama

Ładowanie...

Ten, kto służy

11.04.2004
Czyta się kilka minut
Obchody Triduum Paschalnego ukazują dzieje zbawienia. Celebrując liturgię Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Niedzieli Wielkanocnej wspominamy ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa, a także Jego Zmartwychwstanie. Chociaż wydarzenia te przez wieki stanowiły główny temat sztuki religijnej, rzadko udawało się je zobrazować w jednej kompozycji.
D

Dziełem, które w głęboki i całościowy sposób wyraża tajemnice Triduum Paschalnego, jest powstały w 1447 r. monumentalny fresk w refektarzu florenckiego klasztoru św. Apolonii. Jest on o tyle zaskakujący po uważniejszym oglądzie, co niemal banalnie prosty przy pierwszym wrażeniu. Na to pierwotne odczucie niewątpliwie nakłada się fakt, że poza powszechnie znanym mediolańskim dziełem Leonarda da Vinci (późniejszym o 50 lat), jest to najczęściej reprodukowana “Ostatnia Wieczerza" w podręcznikach historii sztuki. Świadczy to jednak tylko o istotnej roli, jaką ten fresk stanowi w dziejach malarstwa.

Otwarty Wieczernik

Jego autor, Andrea del Castagno (1419-1457), w jednej kompozycji umieścił cztery sceny, odbywające się w kolejnych dniach Wielkiego Tygodnia. Dolną połowę fresku zajmuje Ostatnia Wieczerza. Uderza ona rzeźbiarską...

12995

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]