Reklama

Ten, co przenika nerki i serca

Ten, co przenika nerki i serca

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Można spowiedź traktować magicznie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
S

Spowiedź to tylko jeden z elementów Sakramentu Pojednania. Wszystko zaczyna się wcześniej, kiedy, jak syn marnotrawny z przypowieści, zdaję sobie sprawę, że zgrzeszyłem, i postanawiam: wrócę. Ten etap zwykło się określać jako "rachunek sumienia". Drukowane pomoce w tej materii mogą rzeczywiście pomóc, ale mogą też zaszkodzić. Bywa, że nasz czas przeżyty oceniamy nie przed Bogiem i własnym sumieniem, ale według formularza. Nie wynika z tego, że rachunek sumienia jest niepotrzebny, chodzi o to, żeby rzeczywiście był etapem nawrócenia, przemiany, metanoi. Właśnie wtedy staję przed Wszechwiedzącym, "Doświadcz mnie, Panie, wystaw mnie na próbę, wybadaj moje nerki i serce" (Ps. 26). "Ja jestem Ten, co przenika nerki i serca; i dam każdemu z was według waszych czynów (Ap 2, 23).

Rachunek sumienia nie jest przygotowaniem tekstu, który będę musiał wyrecytować w...

6571

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]