Reklama

Teczki, emocje i prawda

Teczki, emocje i prawda

16.01.2005
Czyta się kilka minut
Na temat teczek i lustracji powiedziano już chyba wszystko. Ostatnio w Rzeczpospolitej (8-9 stycznia 2005) abp Józef Życiński wnikliwie analizuje ten problem w kategoriach etyki chrześcijańskiej. A jednak o spokojną dyskusję trudno, wciąż do głosu dochodzą emocje. Te zaś nie biorą się z powietrza.
P

Po pierwsze, zbliżająca się kampania wyborcza grozi wznowieniem “wojny na teczki". Po drugie, coraz więcej dokumentów SB trafia do osób pokrzywdzonych i wiedza o tajnych współpracownikach SB staje się dostępna ogółowi. Pojawiają się też opracowania historyków, które odsłaniają coraz to nowe obszary funkcjonowania aparatu ucisku w PRL. Paradoksem, co wielokrotnie podkreślano, pozostaje fakt, że na “odstrzał" opinii publicznej rzucani są rozmaitego kalibru “informatorzy", a nie ci, którzy zastraszeniem, szantażem, kłamstwem, przekupstwem itp. ich werbowali i nadzorowali ich działalność.

Ostatnio temperatura emocji się podniosła, a to w związku z projektem badawczym zatytułowanym “SB przeciw społeczeństwu Krakowa i Małopolski", a raczej w wyniku zapowiedzi Zbigniewa Fijaka (inicjatora badań i do niedawna członka sześcioosobowego zespołu Fundacji Centrum...

3535

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]