Reklama

Ładowanie...

Tchnięcie ducha

07.11.2004
Czyta się kilka minut
Szymański i Trakl. Wychowanek pitagorejskiej tradycji w mariażu z ekspresjonistą, mistrz paradoksu biorący muzykę przeszłości w cudzysłów - i wiersze ewokujące duszną atmosferę sennych mar.
J

Jak rozumieć potrzebę muzycznego kontemplowania chwili (w pieśni do słów “Im Herbst" Trakla) przez kompozytora, który deklarował dotąd zainteresowanie żonglerką muzycznymi strukturami? Jak w wyobraźni twórcy opowiadającego się za dźwiękową “surkonwencjonalną" łamigłówką mógł w ogóle powstać pomysł sięgnięcia po wiersze austriackiego poety, który na początku minionego stulecia tak mocno odczuwał melancholię istnienia, że postanowił zgasić trawiący go płomień (Trakl zmarł śmiercią samobójczą w wieku ledwie 27 lat, w szpitalu wojskowym w Krakowie)? Duch tchnie, kędy chce - to jedyna odpowiedź.

***

Kulminacją recitalu był najbardziej wysublimowany muzyczny ekspresjonizm, jaki można sobie wyobrazić: “Der Abschied" Gustawa Mahlera (z cyklu “Das Lied von der Erde"), które w aurze napiętego skupienia w warszawskiej Filharmonii...

4025

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]