Reklama

Taniec na cienkim lodzie

Taniec na cienkim lodzie

23.07.2007
Czyta się kilka minut
Wbrew pesymistycznym prognozom konflikt rosyjsko-brytyjski zmierza ku wyciszeniu, nie eskalacji. Ale czy zapowiada się także sensowne rozwiązanie, które wszystkich zadowoli ido tego będzie sprawiedliwe - tego na razie nie da się przewidzieć.
Fot. KNA-Bild
C

Chodzi o to, by ukarać sprawcę śmierci Aleksandra Litwinienki, Rosjanina, ale obywatela Wielkiej Brytanii. Litwinienkę zamordowano w Londynie jesienią ub.r., z powodów politycznych. Ślady, jak ustalił Scotland Yard, prowadzą do Moskwy.

"Czterech wydalonych rosyjskich dyplomatów to na tyle dużo, by jasno dać wyraz niezadowoleniu, i na tyle mało, by nie narazić się na zarzut, iż nasza reakcja jest przesadna. W dodatku, jeśli Rosja zareaguje nieproporcjonalnie ostro, pozostawia to nam miejsce na jakieś dalsze kroki" - tak decyzję rządu Gordona Browna komentował dziennik "Daily Telegraph".

Ale reakcja Rosji nie była nieproporcjonalna, lecz zgodna z zasadami dyplomacji, gdzie w takich jak ta sytuacjach obowiązuje żelazna reguła wzajemności: w ramach retorsji kraj, którego dyplomatów wydalono, odpowiada wydaleniem takiej samej liczby. Jest to też...

11904

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]