Reklama

Taniec na cienkim lodzie

Taniec na cienkim lodzie

23.07.2007
Czyta się kilka minut
Wbrew pesymistycznym prognozom konflikt rosyjsko-brytyjski zmierza ku wyciszeniu, nie eskalacji. Ale czy zapowiada się także sensowne rozwiązanie, które wszystkich zadowoli ido tego będzie sprawiedliwe - tego na razie nie da się przewidzieć.
Fot. KNA-Bild
C

Chodzi o to, by ukarać sprawcę śmierci Aleksandra Litwinienki, Rosjanina, ale obywatela Wielkiej Brytanii. Litwinienkę zamordowano w Londynie jesienią ub.r., z powodów politycznych. Ślady, jak ustalił Scotland Yard, prowadzą do Moskwy.

"Czterech wydalonych rosyjskich dyplomatów to na tyle dużo, by jasno dać wyraz niezadowoleniu, i na tyle mało, by nie narazić się na zarzut, iż nasza reakcja jest przesadna. W dodatku, jeśli Rosja zareaguje nieproporcjonalnie ostro, pozostawia to nam miejsce na jakieś dalsze kroki" - tak decyzję rządu Gordona Browna komentował dziennik "Daily Telegraph".

Ale reakcja Rosji nie była nieproporcjonalna, lecz zgodna z zasadami dyplomacji, gdzie w takich jak ta sytuacjach obowiązuje żelazna reguła wzajemności: w ramach retorsji kraj, którego dyplomatów wydalono, odpowiada wydaleniem takiej samej liczby. Jest to też...

11904

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]