Reklama

Tanie, ładne i toksyczne

Tanie, ładne i toksyczne

29.06.2003
Czyta się kilka minut
Z prof. Eugeniuszem Kośmickim, socjologiem wsi i rolnictwa z Akademii Rolniczej w Poznaniu, rozmawia Anna Mateja
A

ANNA MATEJA: W jakim stopniu choroba „szalonych krów”, wykrycie szkodliwości modyfikacji genetycznych czy negatywne skutki intensywnej hodowli, doprowadziły do przełomu w unijnym rolnictwie i Wspólnej Polityce Rolnej UE?
EUGENIUSZ KOŚMICKI: Uświadomiono sobie, że nowoczesne rolnictwo produkuje żywność szkodliwą dla ludzkiego zdrowia. Z powodu „szaleństwa produkowania” coraz więcej i taniej okazało się, że nie ma co jeść. To jeden z przejawów powstania społeczeństwa ryzyka, o czym pisał niemiecki socjolog Ulrich Beck: najprostsze czynności stają się niebezpieczne. Boimy się zakupów w wypełnionym po brzegi supermarkecie, jeśli wcześniej wysłuchaliśmy doniesień o kurczakach karmionych dioksynami, krowach zarażonych BSE, używaniu w hodowli oleju hydraulicznego, antybiotyków czy hormonów. Ponieważ możemy kupić jedynie przetworzoną żywność, pełną konserwantów i...

12833

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]