Reklama

Tanie, ładne i toksyczne

29.06.2003
Czyta się kilka minut
Z prof. Eugeniuszem Kośmickim, socjologiem wsi i rolnictwa z Akademii Rolniczej w Poznaniu, rozmawia Anna Mateja
A

ANNA MATEJA: W jakim stopniu choroba „szalonych krów”, wykrycie szkodliwości modyfikacji genetycznych czy negatywne skutki intensywnej hodowli, doprowadziły do przełomu w unijnym rolnictwie i Wspólnej Polityce Rolnej UE?
EUGENIUSZ KOŚMICKI: Uświadomiono sobie, że nowoczesne rolnictwo produkuje żywność szkodliwą dla ludzkiego zdrowia. Z powodu „szaleństwa produkowania” coraz więcej i taniej okazało się, że nie ma co jeść. To jeden z przejawów powstania społeczeństwa ryzyka, o czym pisał niemiecki socjolog Ulrich Beck: najprostsze czynności stają się niebezpieczne. Boimy się zakupów w wypełnionym po brzegi supermarkecie, jeśli wcześniej wysłuchaliśmy doniesień o kurczakach karmionych dioksynami, krowach zarażonych BSE, używaniu w hodowli oleju hydraulicznego, antybiotyków czy hormonów. Ponieważ możemy kupić jedynie przetworzoną żywność, pełną konserwantów i...

12833

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]