Reklama

Tam, gdzie nie ma Jezusa

Tam, gdzie nie ma Jezusa

07.04.2009
Czyta się kilka minut
Ta historia zabrzmi nieprawdopodobnie, ale zapewniam, że nie jest zmyślona. Podróżując często do Jerozolimy, zawsze odwiedzam Bazylikę Grobu Pańskiego. W czasie jednej z takich wypraw ustawiłem się karnie razem z przyjaciółmi w kolejce do modlitwy w małej kapliczce Grobu. W zgiełku świętego miejsca - nigdy nie zrozumiem, dlaczego sanktuaria wszystkich religii muszą być hałaśliwymi miejscami - podeszła do mnie nieznajoma kobieta. Wyglądała na zdezorientowaną. Wyjaśniła, że jest na wycieczce z jakąś grupą cudzoziemców, nie zna ich języka i wie tylko tyle, że jakimś trafem znalazła się w Jerozolimie. Mają tu być tylko jeden dzień.
P

Przyprowadzono ich do tego kościoła i chciałaby się dowiedzieć, co to za miejsce. Zbaraniałem! Polka i nie wie, gdzie jest? Pomyślałem jednak, że jest to moment ewangelizacyjny, więc posłuszny św. Pawłowi, nakazującemu "nastawać w porę i nie w porę", odpowiedziałem: "To jest Grób Pana Jezusa, ale Jego w środku na pewno nie ma". "Dziękuję", usłyszałem uprzejmą odpowiedź. Następnie zobaczyłem tylko jej plecy.

Wspominając tamto zabawne wydarzenie, widzę w nim uwspółcześnioną wersję narracji o Zmartwychwstaniu Jezusa. Gdybym miał talent dramatopisarski, z pewnością wykorzystałbym taką scenę do opowieści o niewiastach idących do grobu, by namaścić Ciało. Nie znalazły ciała Jezusa, ale nie znalazły też pustego grobu! Według relacji św. Marka, grób był "zajęty" przez jakiegoś "młodzieńca, siedzącego po prawej stronie, ubranego w białą szatę". Inny ewangelista dodaje...

2608

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]