Reklama

Tajemniczość

Tajemniczość

25.11.2008
Czyta się kilka minut
Polska jest ogólnie biorąc krajem tajemniczym. Dawniej mówiono, że tajemniczy jest Orient, ale dziś w Oriencie całkiem dobrze się orientujemy. W Polsce tajemnicza jest np. Konstytucja. Niektórzy twierdzą, iż stoi w niej jak byk, że politykę zagraniczną prowadzi rząd. Inni, stojąc oko w oko z tym bykiem, utrzymują, że politykę zagraniczną prowadzi prezydent. Albowiem - tłumaczą - w kraju, w którym politykę zagraniczną prowadzi prezydent, jest ustrój prezydencki, a w kraju, w którym tę politykę prowadzi rząd, jest ustrój kanclerski. Czyli prowadzi ją Kancelaria Prezydenta, co na jedno wychodzi. Ta kancelaria też jest tajemnicza, bo wciąż się zmieniają jej kierownicy, i to nie dlatego, że są niedobrzy, ale dlatego, że są najlepsi ze wszystkich, co się oświadcza w momencie ich pożegnania. Tajemniczość kancelarii wzmaga fakt, że czasem odzywają się w niej Głosy. Jedni ich w ogóle nie słyszą, a inni słyszą je dokładnie i mogą powtórzyć słowo po słowie. Ale ogólnie nie jest źle. Byłoby znacznie gorzej, gdyby Święto Niepodległości zdarzało się dwa lub trzy razy w roku. Ale ono jest tylko raz.
P

Problem

Zauważyłam, że część naszych polityków nie umie wymówić nazwiska prezydenta Francji. Traktuje je jak archipelag wysp (Baleary, Falklandy, Markizy) albo jak starosłowiańskie imię (Pankracy, Bonifacy, Onufry). A tymczasem to nie jest "zy", tylko "zi". Ja wiem, że znajomość języków obcych jest dla naszej klasy politycznej problemem nie do rozwiązania, ale jednak należałoby wiedzieć, co prezydent Francji ma na końcu.

Pochyleni, porażeni

Ostatnio nie można już czymś się zająć, zainteresować, coś przemyśleć, przeanalizować, wziąć pod uwagę, na czymś się skoncentrować lub skupić. Dziś trzeba się nad tym czymś - p o c h y l i ć.

Słowo zostało być może zapożyczone od duchownych, o czym świadczyłoby jego archaiczno-patetyczne brzmienie. Rzucili się na nie ochoczo mężowie stanu,...

1461

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]