Reklama

Ładowanie...

Tajemnice Tryptyku Dominikańskiego [Sztuka Powszechnie Nieznana #35]

Tajemnice Tryptyku Dominikańskiego [Sztuka Powszechnie Nieznana #35]

20.01.2023
Czyta się kilka minut
Po wieloletnich badaniach architektury i wyposażenia, z okazji 800-lecia krakowskiego Klasztoru Ojców Dominikanów, otwarto właśnie nowe muzeum, prezentujące dzieła sztuki gromadzone w klasztorze przez stulecia. Wśród nich jest m.in. pięć dwustronnie malowanych kwater z niezachowanego do dziś późnogotyckiego ołtarza głównego powstałego po pożarze z 1462 r. Jak wyglądał ten ołtarz i co z niego do dziś pozostało?
W tle: Kwatery z Tryptyku Dominikańskiego eksponowane w Muzeum Dominikanów / fot. Tomasz Bańbur / Creative Commons

Posłuchaj

S

Sztuka Powszechnie Nieznana” to autorski cykl Magdaleny Łanuszki w Podkaście Tygodnika Powszechnego. W trzydziestym piątym odcinku nasza autorka, doktor historii sztuki, mediewistka i pasjonatka sztuki średniowiecznej, zaprasza do wysłuchania opowieści o głównym dziele anonimowego krakowskiego artysty zwanego Mistrzem Tryptyku Dominikańskiego. 

Ilustracje do tego odcinka:


Jedna z sal Muzeum Dominikanów / fot. Tomasz Bańbur / CC BY-ND 3.0 PL

Witraże i najstarsze płytki eksponowane w Muzeum Dominikanów / fot. Tomasz Bańbur / CC BY-ND 3.0 PL

Kwatery z Tryptyku Dominikańskiego eksponowane w Muzeum Dominikanów / fot. Tomasz Bańbur / CC BY-ND 3.0 PL

Zwiastowanie, kwatera z Tryptyku Dominikańskiego, przed 1465 / fot. wg A. Borowska, A. Luboń-Radwańska, "Konserwacja pięciu kwater ze skrzydeł.." w: "Sztuka w kręgu krakowskich dominikanów" red. A. Markiewicz, M. Szyma, M. Walczak, Kraków 2013, s. 483-498

Boże Narodzenie, kwatera z Tryptyku Dominikańskiego, przed 1465, fot. wg wg A. Borowska, A. Luboń-Radwańska, "Konserwacja pięciu kwater...", w: "Sztuka w kręgu krakowskich dominikanów" red. A. Markiewicz, M. Szyma, M. Walczak, Kraków 2013, s. 483-498

Strona muzeum: muzeumdominikanow.pl

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter