Reklama

Ładowanie...

Tajemnica trwa

27.02.2005
Czyta się kilka minut
13 lutego zmarła s. Łucja dos Santos. Na wieść o tym Jan Paweł II przerwał wielkopostne rekolekcje, podobnie zresztą jak Episkopat Portugalii. Portugalskie partie zawiesiły kampanię wyborczą, premier zaś ogłosił 15 lutego dniem żałoby.
Siostra Łucja i Jan Paweł II, 13 maja 1982
W

W mediach zaroiło się od komentarzy: zmarła przecież jedna z głównych bohaterek tajemnicy fatimskiej, wymienianej wśród największych zagadek XX wieku.

Maria Łucja od Jezusa i Niepokalanego Serca była ostatnią z trojga pastuszków, którym w 1917 r. w Cova da Iria, nieopodal Fatimy, ukazywała się Matka Boża. Maryja wzywała świat do nawrócenia i pokuty oraz powierzyła dzieciom trzy tajemnice. Hiacynta i Franciszek, kuzyni Łucji, zmarli kilka lat po tych wydarzeniach (Jan Paweł II wyniósł ich na ołtarze w 2000 r.). Łucja wstąpiła do zakonu karmelitanek w portugalskiej Coimbrze, gdzie przebywała do śmierci w wieku 97 lat. Jeszcze w przeddzień śmierci, od kilku miesięcy złożona chorobą, zdążyła poznać treść wysłanego faksem listu Jana Pawła II. Papież zapewniał Łucję, że modli się za nią, aby “w duchu Paschy mogła przeżyć te chwile boleści i cierpienia".

...
6277

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]