Reklama

Ładowanie...

Sztuka Powszechnie Nieznana (17): O mały włos

Sztuka Powszechnie Nieznana (17): O mały włos

19.07.2021
Czyta się kilka minut
Dlaczego niektóre późnośredniowieczne przedstawienia ukazują Marię Magdalenę jako porośniętą włosami na całym ciele? Czy w średniowieczu preferowano blondynki? Jakie było znaczenie rozpuszczonych włosów? Oraz czy kobiety wówczas się depilowały? Opowiada Magdalena Łanuszka.
Podkast Powszechny / cykl Sztuka Powszechnie Nieznana

Posłuchaj

2

22 lipca przypada święto Marii Magdaleny – w średniowieczu było ono bardzo uroczyście obchodzone, gdyż kult tej świętej był wówczas szczególnie rozwinięty. Maria Magdalena uważana była za nawróconą jawnogrzesznicę, a powracającym motywem związanym z jej osobą było namaszczanie stóp Chrystusa i wycieranie ich długimi włosami, które miała posiadać. Dlaczego jednak niektóre późnośredniowieczne przedstawienia ukazują Marię Magdalenę jako porośniętą włosami na całym ciele?

A ponadto: czy w średniowieczu preferowano blondynki, jakie było znaczenie rozpuszczonych włosów, oraz czy kobiety wówczas się depilowały?

Sztuka Powszechnie Nieznana to autorski cykl Magdaleny Łanuszki w Podkaście Powszechnym. W siedemnastym odcinku nasza autorka, doktor historii sztuki, mediewistka i pasjonatka sztuki średniowiecznej, zaprasza do wysłuchania opowieści o włosach w sztuce i kulturze średniowiecza.

Ilustracje do tego odcinka:


Taddeo Gaddi, Jawnogrzesznica (Magdalena) i Chrystus, fresk w refektarzu przy bazylice Santa Croce we Florencji, przed 1366, fot. Sailko / Wikimedia Commons

Rogier van der Weyden, Maria Magdalena z Tryptyku Braque, c. 1452, Luwr, Paryż, fot. RMN-Grand Palais (musée du Louvre) / Tony Querrec

Włoska oprawa na lusterko, z kości słoniowej, ok. 1390-1400, The Walters Art Museum

Grzebień z przedstawieniami kochanków, kość słoniowa, Paryż ok. 1320, Victoria and Albert Museum w Londynie

Mistrz bxg (wg Mistrza Księgi Domowej), Dzika Rodzina, 2 poł. XV w., © Albertina, Wiedeń

Relief św. Marii Magdaleny unoszonej przez anioły, Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, ok. 1400, Fot. J. Raczkowski, M. Jakubek-Raczkowska

Thomas Rowlandson, "The hairy prospect or the devil in a fright.", ca. 1800, The Trustees of the British Museum

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie.

Słuchaj w: Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts | Lecton | RSS

O najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński i Krzysztof Story. A także autorskie cykleJagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter