Reklama

Sztuka ograniczeń

Sztuka ograniczeń

01.06.2010
Czyta się kilka minut
Kryzys finansowo-gospodarczy wstrząsa nie tylko fundamentami naszego dobrobytu, lecz również naszej mentalności i kultury. Aby przetrwać, potrzebujemy nowych wartości.
/ fot. Jorge Vicente / stock.xchng
Z

Zaczęło się jako krach finansowy, przeszło w kryzys gospodarczy, objęło rynek pracy, ogarnęło sferę ubezpieczeń społecznych, spowodowało wzrost i tak już zbyt wysokiego długu państw, zachwiało poczuciem zaufania - walutą, która jest najważniejsza, choć często bywa wypierana jako swego rodzaju tło. Wszystkie te zjawiska składają się na coś więcej niż kryzys gospodarczy.

W rzeczywistości mamy dziś do czynienia z kryzysem społecznym i kulturowym, z kryzysem w podejściu do życia, z kryzysem mentalności. Domaga się on od ludzkości tego samego, czego domagał się Rainer Maria Rilke: "Musisz życie swe odmienić". Bez takiej odmiany ziemia wyschnie - z powodu ludzkiej żądzy.

De-moralizacja nowożytnych

Pierwotnie żądza była równoznaczna z pozytywnie ocenianym pożądaniem. Człowiek różni się od zwierzęcia swego rodzaju...

11042

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]