Reklama

Szkoła współczucia

Szkoła współczucia

31.08.2010
Czyta się kilka minut
Antonio Tabucchi: CZAS SZYBKO SIĘ STARZEJE - zdumiewająca książka. Sto czterdzieści stron, dziewięć kameralnych opowieści, kilkanaście migawkowych portretów, którym głębię nadaje wymiar pamięci - a otwiera się w niej panorama niebywale szeroka. Studium melancholii wywołanej poczuciem utraty i niespełnienia łączy się tu z rozległym obrazem epoki, czasem wpisuje się wręcz w jej geografię polityczną.
H

Historyczna czy polityczna mapa ukryta w nowej (wydanie włoskie 2009) książce Antonia Tabucchiego odsłania się stopniowo. Z monologów wewnętrznych bohaterów wychwytujemy znaczące szczegóły, strzępy wspomnień, informacje o miejscu czy krajobrazie. Także: cytaty i aluzje, którymi ta proza jest naszpikowana.

Otwierające książkę opowiadanie, zatytułowane "Krąg", zaczyna się od... Wisławy Szymborskiej, od jej wiersza "Stary profesor" z tomu "Dwukropek". Po ten właśnie wiersz sięga stary profesor, Szwajcar, wygłaszając toast podczas uroczystości ku czci nieżyjącego brata. Uroczystość odbywa się w Genewie, rodzina ma dobre kupieckie tradycje i spory majątek - "już na początku XIX wieku miała stacje pocztowe z Genewy aż do kantonu San Gallo, od Jeziora Bodeńskiego do Niemiec, z Niemiec aż do Polski".

Za sprawą narratorki, której oczami obserwujemy...

3957

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]