Reklama

Szkice do „Boskiej komedii”

Szkice do „Boskiej komedii”

11.01.2021
Czyta się kilka minut
GALERIA UFFIZI / MATERIAŁY PRASOWE
Ś

Świat oglądał je tylko dwa razy: ponad 150 lat temu we Florencji oraz niespełna 30 lat temu na wystawie w Abruzji. Kruchy papier można wyjmować ze światłoszczelnych, termoregulowanych kapsuł raz na pięć lat. Z okazji przypadającej w tym roku 700. rocznicy śmierci Dantego galeria Uffizi udostępniła skany szkiców do „Boskiej komedii” na swojej stronie www.uffizi.it. Powstawały w latach 1568–1588, ich autorem jest malarz Federico Zuccaro. Przez lata należały do rodu Orsinich, następnie Medyceuszy. W zbiorach Uffizi są od 1738 r. Powyżej: ilustracja do „Pieśni III” „Piekła”; widać na niej łódź Charona. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]