Ładowanie...
Szczygieł bez skrzydeł
Tekst Beaty Chomątowskiej („Szczygieł z podciętymi skrzydłami”, „TP” nr 28) dyskusji nie ułatwia, gdyż autorka nie pisze o powieści, której wyróżnienie Nagrodą Pulitzera wywołało liczne głosy sprzeciwu, ale komentuje polskie na nią reakcje. Na krytykach krajowych (bo amerykańskich rozgrzesza) nie zostawia suchej nitki, co przychodzi jej bez problemu, ponieważ jej tekst polemikę jedynie udaje. Jedną z metod jest przywoływanie głosów adwersarzy tak, by z ich argumentacji pozostał łatwy do obalenia strzęp. Argumenty trudne do obrony? Najlepiej przemilczeć. Metoda druga, radykalniejsza, to powoływanie do życia fikcyjnych (więc, oczywiście, anonimowych) adwersarzy, tak by móc w fingowanym z nimi sporze wypowiedzieć swoje poglądy: w Polsce niszczy się literaturę środka, a tym samym (to już zarzut karalny) niszczy się i tak...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]