Reklama

Szczęście parkinsona

Szczęście parkinsona

10.08.2014
Czyta się kilka minut
W pytaniu „Jak się czujesz?” można się doszukać ukrytej pretensji: jak to, jeszcze chodzisz o własnych siłach? Czy to na pewno parkinson, skoro ręka ci się nie trzęsie?
B

Blok tekstów pod hasłem „Parkinson i parkinsonizm” („TP”, nr 30/14) wprawił mnie – i nie tylko mnie – w pomieszanie i smutek. Zbyt duża jest dysproporcja między tym upartym „nie boję się”, które mówi o parkinsonie Jerzy Pilch i w które wierzę, a diagnozami, jakimi epatuje w sąsiadującym z rozmową z pisarzem tekście Marek Nowicki.
Naznaczeni
No bo posłuchajmy: najpierw dziennikarz daje za przykład Jana Pawła II, który „z choroby uczynił narzędzie swego posłannictwa”. Ale potem, gdy mowa o szeregowych, anonimowych parkinsonowcach, nie ma już „posłannictwa” ani nawet zwykłego radzenia sobie. Jakby umieranie papieża było jakościowo różne od umierania każdego człowieka: „przebieg [choroby] – pisze Nowicki – jest straszny, degradujący i naznaczony cierpieniem... Choroba Parkinsona jest powolnym, świadomym umieraniem w narastającej niepełnosprawności, która może...

6957

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]