Ładowanie...
Szczepionek i aborcji nie łączy moralna więź
Szczepionek i aborcji nie łączy moralna więź
Organizacje religijne i antyaborcyjne w USA i Kanadzie protestują przeciwko wykorzystywaniu linii komórkowych z abortowanych płodów przy opracowywaniu szczepionki przeciwko COVID-19, co miałoby prowadzić do dylematów moralnych.
Linie komórkowe to populacje komórek, również ludzkich, wyizolowane z organizmu i namnażane w kontrolowanych warunkach. Niektóre mają dziesiątki lat. Komórki takie wykorzystuje się jako „laboratoria”, w których wytwarza się m.in. składniki szczepionek. W tym przypadku kontrowersje budzi zwłaszcza linia HEK-293: komórki nerki pobrane w 1972 r. z abortowanego płodu i powszechnie wykorzystywane od tego czasu przez biotechnologów – w tym kilka zespołów pracujących nad szczepionką przeciw COVID-19.
Papieska Akademia Życia wypowiedziała się na ten temat oficjalnie w 2005 i 2017 r., stwierdzając, że wykorzystywane dziś linie są „bardzo odległe od pierwotnych aborcji”, co oznacza, że nie występuje już „więź moralna” charakteryzująca działanie negatywne moralnie. W zaleceniu dla wiernych padają następujące słowa: „Uważamy, że wszystkie zalecane klinicznie szczepionki mogą być przyjmowane z czystym sumieniem, a ich stosowanie nie oznacza jakiegokolwiek współudziału w aborcji na życzenie”. ©℗
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]