Świetny pracownik z autyzmem? Tak, ale nie u nas
Świetny pracownik z autyzmem? Tak, ale nie u nas
SZYMON ŁUCYK: Czy osoby autystyczne postrzegamy wciąż jak ufoludki – by nawiązać do tytułu Pani książki o osobach z zespołem Aspergera „Nie jestem kosmitą”? I czy autyzm to zaburzenie, czy choroba?
JOANNA ŁAWICKA: Autyzm jest jednym ze wzorców rozwoju, podobnie jak np. leworęczność, który pojawia się u 1 proc. społeczeństwa. Według teorii neuroróżnorodności jest odmiennością rozwojową, a nie chorobą czy zaburzeniem. Oczywiście wiele zależy od tego, z jakim stopniem odmienności mamy do czynienia. Stąd mowa o całym spektrum autyzmu. Inaczej jest z osobami niskofunkcjonującymi, które często potrzebują opieki, a inaczej z tymi, które same mogłyby sobie świetnie radzić – jak wiele osób z zespołem Aspergera (ZA).
U Pani też zdiagnozowano ZA. Mimo to prowadzi Pani fundację, jest spełniona zawodowo, ma rodzinę.
Nie...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Naród rekompensuje to dopuszczaniem osobowości paranoicznych